"Dźwiękowisko" jest projektem łączącym walory edukacyjne i artystyczne. Jego uczestnikami są uczniowie szkół średnich, nauczyciele oraz orkiestry i zespoły złożone z zawodowych muzyków. Spośród wielu przedsięwzięć podejmowanych w celu wprowadzenia młodzieży w świat muzyki zwanej poważną, projekt wyróżnia się tym, że młodym uczestnikom projektu proponuje się tu wyjście z roli biernego odbiorcy artystycznych treści przygotowanych przez kogoś innego - w wydarzeniach "Dźwiękowiska" młodzież jest współwykonawcą utworów przedstawianych na koncertach.
Ten rodzaj współdziałania jest możliwy dzięki kompozycjom łączącym partie zawodowych muzyków i partie amatorów, którzy nie muszą umieć grać na instrumencie ani mieć żadnych nabytych wcześniej umiejętności muzycznych. Wykorzystane w "Dźwiękowisku" utwory powstają na zamówienie organizatorów projektu, ich autorami są znani polscy kompozytorzy. Zatem uczestnicząca w projekcie młodzież zdobywa w sposób praktyczny wiedzę nie tylko o tym, na czym polega praca muzyków, zespołów i dyrygenta, ale dowiaduje się również, jak brzmi muzyka naszych czasów. Także muzycy biorący udział w wydarzeniach mają okazje poszerzyć rozumienie swej społecznej roli, która może objąć wykraczające poza rutynę działania na rzecz poszerzenia grona słuchaczy umiejących docenić twórczość bardziej wymagającą niż muzyka popularna.
Odbywające się w ramach "Dźwiękowiska" koncerty poprzedzone są intensywnymi kilkudniowymi warsztatami, na których kompozytorzy, asystenci kompozytorów oraz muzycy przygotowują młodzież do wykonania utworów. Zajęcia te oraz same koncerty są zawsze świetną zabawą, o czym zaświadczyć mogą ich młodzi uczestnicy. Nie sposób przecież wciągnąć młodzież w świat muzyki "poważnej", jeśli miałaby ona kojarzyć się ze zwykłym szkolnym obowiązkiem!

Pełna dokumentacja audio-wideo wydarzeń w zakładce "historia"

drukuj
[^]